Yılın İşadamı Ödülü
11 Şubat 1987
"Hayatımın en büyük ödül töreni..."
Yeni Delhi'de 11 Şubat 1987 günü, Milletlerarası Ticaret Odası'nın Vehbi Koç'a tevcih ettiği "Yılın İş Adamı Ödülü" 'nü  Hinditan Başbakanı Rajiv Gandi'den alırken
Vehbi Koç 95 yıllık yaşamı boyunca birçok ödüle layık görülmüş, bir çok defalar takdir edilmiş olmasına rağmen; 11 Şubat 1987 tarihinde almış olduğu "Dünyada Yılın İşadamı Ödülü" O'nun için her zaman farklı bir anlam taşımaktaydı.

Vehbi Koç kendi sözleri ile aldığı ödülü şu şekilde ifade eder:

   
" ...yaşımın 86'ya vardığı bir tarihte, 11 Şubat 1987 günü Hindistan'ın merkezi Yeni Delhi'de, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından bana tevcih edilen "Dünyada Yılın İş Adamı Ödülü" ile yaşanmaya değer bir hayat yaşadığımı bütün derinliği ile hissettim. Sadece yaptığım işleri değil, memleketimi de temsil etmek ve milletlerarası bir yüksek platformda onurlandırılmak; yaşlı yüreğime, genç bir sporcunun olimpiyat gibi uluslararası bir yarışma alanında duyabileceği heyecanları ve sevinçleri doldurdu. Beni böyle bir mertebeye yükselttiği için Allah'ıma şükrettim..."

  

Hans Koenig (ICC Genel Sekreteri) ödül töreni açılış konuşması
Vehbi Koç'un ödül törenindeki konuşması
Vehbi Koç'un Ödül hakkında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'ndeki konuşması

  Nüfus Planlaması Ödülü ile ilgili bilgi için tıklayınız.

11 Şubat 1987 günü akşamüstü Vehbi Koç, oğlu Rahmi Koç ve o zamanki Yeni Delhi Büyükelçimiz İldeniz Divanoğlu'nun Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi'ye yaptıkları nezaket ziyareti sırasında.
önceki sayfa