Vehbi Koç başarılarının sırlarını kendi yazdığı kitaplarında topladı. Kendi tabiri ile "O'ndan sonra gelecekler" için bilgisini, tecrübelerini bu kitaplarda anlattı. Bu kitapları yazma nedenini ise şöyle açıkladı:
      "Yurdumuzda ister politikacı, ister kamu kuruluşu yöneticisi, ya da iş adamı olun, sorumluluk alıp bir iş başarmışsanız, sürekli olarak tenkide uğrarsınız.

Eğer hiçbir işe karışmadan köşenizde oturursanız kimse sizinle ilgilenmez. Ama herkes böyle düşünür ve davranırsa memleket gelişemez.

1923 yılında 5 kişilik kadro ile çalışıyorduk. Geceli gündüzlü çalışarak, kazandığım her liraya karşı bir lira da borçlanarak bugünkü hale getirdiğim Koç Topluluğu'nda bugün (*) 20,000'e yakın memur ve işçi çalışmaktadır.

Maddi bakımdan hiçbir ihtiyacım olmamasına rağmen eğlence yerlerinde, kumar masalarında, şatafatlı dış gezilerde zaman harcamak yerine devamlı çalışmayı tercih ettim. Zorunlu harcamalar dışında bütün kazançlarımı yeni yatırımlar için kullandım. İşleri geliştirmenin başlıca sırrı budur."

Hayatta başarılı olmanın sırları arasında belki de en önemlisinin, başkalarının tecrübelerinden yararlanmak, verilen öğütleri can kulağı ile dinlemek, ilgili yayınları dikkatlice okumak ve kazanılan bilgileri değerlendirmek olduğuna inanıyorum.

Bu kitapların okuyucuları yarım yüzyılı geçen bu tecrübeler dağarcığında kendilerine ilham verecek veya yollarına ışık tutabilecek birkaç satır bulurlarsa benim için ne mutlu."


(*) rakamlar 1972 yılına aittir.
Kitaplar Türkçe ve İngilizce olarak basılmıştır.

Vehbi Koç'un Yazdığı Kitaplar

ayrıntılı bilgi için üzerine basınız

ayrıntılı bilgi için üzerine basınız

Vehbi Koç Hakkında Yazılan Kitaplar