Vehbi Koç'un Vefatı...

Koç Holding'in Kurucusu ve Şeref Başkanı Vehbi Koç, 95 yıllık ömrünün son anına kadar çalışmayı sürdürdü. Bayram tatilini geçirdiği Antalya'da 25 Şubat 1996 günü akşam saatlerinde Migros mağazasını gezmeye ve çay içmeye giden Vehbi Koç, buradan kaldığı Talya Oteli'ne döndüğünde fenalaştı. Türk sanayiinin öncüsü ve duayeni Vehbi Koç, kalp ve solunum rahatsızlığından 25 Şubat 1996 günü saat 18.33'de yaşama veda etti.

Bayram tatilini geçirmek üzere kızı Sevgi Gönül ve damadı Erdoğan Gönül ile birlikte Antalya'ya giden Vehbi Koç'un bir haftalık tatilinin çok güzel ve sorunsuz geçtiğini belirten özel doktoru Faruk Turnaoğlu, son dakikalarını şöyle anlattı:

"Antalya'da tatili çok istemişti. Gayet iyiydi. Antalya Narenciye Müdürlüğü'nün bahçesinde bir süre dinlendikten sonra akşam saat 17.00'de Migros'a giderek çay içti. Sonra otele döndük, Odasına giderken ben de arkasından yürüyordum. Birden hemşirenin çığlığı ile koştum. Fakat o anda yerdeydi. Saniye içinde kalp ve ani solunum durmasındân vefat etti. Bütün gayretlerimize rağmen, kalp ve solunum fonksiyonundan, maalesef kaybettik. Bir süre önce kalp ve solunum rahatsızlığı geçirmişti. Ancak daha sonra durumu iyileşti ve yeniden yürüyüşlere başladı. Tatilini de gayet iyi geçirdi. Seyahatine mani bir durumu yoktu. Bir haftaya yakın burada bir şikayeti olmadı. Vefatı çok ani oldu."
   
buton.jpg (5247 bytes) Antalya'daki son günleri - son sözleri
Türk sanayiinin kurucusu Vehbi Koç'u ölüm, ılık bir Antalya akşamında Talya'da yakaladı. Bayramın birinci günü geldi Antalya'ya Vehbi Bey.
Yakınlarıyla, dostlarıyla bayramlaştı. Her zaman yaptığı gibi kendine özgü "Angara" şivesiyle espriler yaptı, gülücükler attı çevresindekilere. Otelin balkonundan Akdeniz'in turkuvaz mavisini seyretti bir süre. Daha sonra düzenlenen Bayram Kokteyline katıldı. Sonra da Otomotör ve Günoto şirketlerini ziyaret etti.
İşte onu son görenlerin izlenimleri...
   
  • Naci Gedik (Talya Oteli Genel Müdürü)
    "Bayramın birinci günü geldi. Herzaman yaptığımız gibi bayramlaşma kokteyli düzenledik. Herkesin bayramını kutladı. Daha sonra bazı şirketlere gidip çay ziyaretlerinde bulundu. Gayet neşeli ve sağlıklıydı. Üzüntümüz büyük. "
  • Bülent Yıldırım (Migros Bölge Müdürü )
    "Saat 17:00 civarında mağazaya geldi. Yanında kızı, doktoru, hemşire ve Günoto Genel Müdürü Salih Çopur vardı.Neşesinden hiçbirşey kaybetmemiş, gayet keyifli görünüyordu. 'İşler nasıl gidiyor. Yeni projeler var mı?' diye sordu. Sohbetimiz 30-40 dakika kadar sürdü. Bir bardak çay içti. Ve sonra iyi günler dileyip ayrıldı."
       
Cenazenin İstanbul'a nakli
Vehbi Koç'un cenazesi, aynı gece Koç Topluluğu'na ait özel T.C. RAM uçağı ile İstanbul'a getirildi ve Amerikan Hastanesi'ne kaldırıldı.
Cenaze daha sonra Nakkaştepe'deki Koç Holding'e getirildi ve uzun yıllarını geçirdiği çalışma odasında hazırlanan katafalka yerleştirildi.
    
Nakkaştepe'de tören
27 Şubat 1996 Salı günü ilk tören, Koç Holding Nakkaştepe Tesisleri'nde düzenlendi. Tören saat 09.00'da saygı duruşuyla başladı. Törenden sonra Vehbi Koç'un naaşı, oğlu, torunları ve Topluluğun üst düzey yöneticileri tarafından saat tam 09.30'da omuzlar üzerinde ve Ankaralı seymenlerin eşliğinde cenaze arabasına taşındı.
   
Fatih Camii'nde izdiham
Vehbi Koç'un naaşı saat 10.00'da cenaze namazı kılınmak ve resmi tören yapılmak üzere Fatih Camii'ne getirildi. Fatih Camii, Türkiye'yle özdeşleşen ve ülkesini, insanını her şeyin önünde tutan bu büyük insana son görevlerini yerine getirmek isteyen onbinler tarafından doldurulmuştu.
Cami avlusunda Koç'un vasiyeti üzerine çiçekten çelenk yerine kurucusu olduğu TEV'e bağışta bulunuldu.

önceki sayfa