Süleyman Demirel - Cumhurbaşkanı

"Keşke elli tane Vehbi Koç'umuz olsa.."
Sayın Vehbi Koç.. Bu ülkeye pek çok hizmetiniz olmuştur. Biliyorum ki on binlerce kişiye iş veren tesisleriniz var. Biliyorum ki, yılda beş trilyon lira vergi verirsiniz. Bir tesisinizin Ankara'da temelini atarken 'keşke elli tane Vehbi Koç'umuz olsa da, ben 250 trilyon  vergi alsam' diye söylemişimdir.

Diğerlerini küçümsemiyorum. Yalnız üniversite teşebbüsünüz hepsinden daha önemlidir. Çinlilerin bir atasözü vardır. 'Eğer bir yatırıp bir alacaksanız, balıkçılık yapın.Eğer, bir yatırıp on alacaksanız ağaç dikin. Eğer bir yatırıp yüz alacaksanız, okul açıp, çocuk okutun' der. Siz buraya yapılan yatırımla, Vehbi Koç olarak, Koç Ailesi ve Koç Topluluğu olarak Türkiye'ye fevkalade büyük bir hizmette bulunmaktasınız. Bu hizmetiniz başka işadamlarımız için de örnek olmalıdır.

Sayın Vehbi Koç'u yirmibeş seneye yakın zamandır tanıyorum. Vehbi Bey'i bugünkü ve gelecekteki nesillerin tanıması ve mutlaka iyi tanıması, kanaatimce çok lazımdır. Kabul etmek gerekir ki, kendisini hem tanımak, hem tanıtmak kolay şey değildir. Vehbi Bey herkesle dosttur. Toksözlüdür. Bir meselenin içyüzünü öğrenmeye gayret sarfeder. İkna olmamışsa hatır için ikna olmuş gözükmez. Kendi düşüncesi ne ise açıklıkla söyler. Bildiğim kadarı ile herkesle mesafelidir. Herkese karşı naziktir. Kendisi ile her ne zaman konuşsam, bundan müstesna bir zevk duymuşumdur. Boş laf ve faydasız bir işle uğraşmaz. Bir sürü karmaşık olayın içerisinden en hassasını kolaylıkla bulur, çıkarır. Öncelikleri doğru seçmekte başarılıdır.

Fevkalade sağlam bir düşünce sistemine sahiptir. Verdiği konferanslar, yaptığı konuşmalar, yazdığı kitaplar, büyük değer taşır. Uzun, dolu, başarılı hayat tecrübesinden cömertçe başkalarını yararlandırmak ister."

(1993 yılında Koç Üniversite'si İstinye Kampüsü'nün açılış töreninde yaptığı konuşmasından.)

önceki sayfa